Pisanie pracy inżynierskiej (2)Badania w pracy inżynierskiej
Pisanie pracy inżynierskiej powinno być oparte o doświadczenia i badania techniczne. To właśnie odróżni ją od pracy magisterskiej i licencjackiej.
Takimi badaniami mogą być wszelakiego rodzaju eksperymenty – chemiczne, fizyczne itp. Dzień spędzony w laboratorium na ciekawych badaniach dostarczy nam wielu wyników. Ich analiza to właściwie pisanie pracy inżynierskiej – po dobrze zrobionym opracowaniu pozostaje nam tylko edycja i korekta tekstu, który możemy już składać w dziekanacie.
Innym przykładem badań technicznych jest tworzenie modeli i prototypów urządzeń lub całych systemów, na podstawie których będziemy analizować wybrane zjawiska. W tym przypadku pisanie pracy inżynierskiej będzie opierać się na opisie modelu i jego założeń.
Pisanie pracy inżynierskiej musimy dodatkowo uzupełnić o solidny przegląd literatury, który przygotuje nas do przeprowadzenia badań – pozwoli stwierdzić, co już zostało opracowane, jakie są wyzwania w badanym obszarze, pokaże, jaki scenariusz badań przygotować.
Dobrze zrobione badania i doświadczenia sprawią, że pisanie pracy inżynierskiej będzie bezproblemowe.