Zawsze po deszczu na terenie naszej działki gromadzi się woda deszczowa. Najczęstszym sposobem radzenia sobie z nią jest odprowadzenie do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, co wiąże się z koniecznością wniesienie odpowiedniej opłaty. Rzadko myślimy o jej potencjale i możliwościach, jakie daje jej wykorzystanie. Może się okazać, że gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki pozwoli nam ograniczyć zużycie wody pitnej nawet o połowę.

Zagospodarowanie wód opadowych zaczyna się od zebrania jej z pokryć dachowych i powierzchni utwardzonych na naszej działce. Deszczówkę możemy zbierać niemal ze wszystkich rodzajów pokryć dachowych, przykładowo z dachówki ceramicznej, dachówki cementowej, gontów bitumicznych oraz z blachodachówki. Z takich typów pokryć dachowych możemy odzyskać nawet do 90% wody deszczowej.

Dość popularnym sposobem zagospodarowania deszczówki jest odprowadzanie jej do gruntu – jeśli decydujemy się na taką możliwość, nie musimy płacić za usługę odprowadzenia wód opadowych do kanalizacji. Z pewnością jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, ponieważ nie powoduje przerwania naturalnego obiegu wody. Znacznie ciekawsze możliwości daje nam jednak wykorzystanie deszczówki do celów przemysłowych – zgromadzonej wody można używać do podlewania ogrodu, a nawet prania czy mycia okien, podłóg i innych sprzętów.

Zagospodarowanie deszczówki wymaga odpowiedniego dbania o instalację gromadzącą i – jeśli decydujemy się na taką opcję – rozprowadzającą wodę na terenie działki. Bardzo ważne jest filtrowanie wód opadowych, które zapobiega zamulaniu zbiorników i rur systemów odprowadzających.